Honza Vokurka

Podnikatel roku 2020
  • Narodil se v Jablonci nad Nisou
  • Brand manažer roku v Nestlé
  • Vyhrál cenu Podnikatel roku 2020 Libereckého kraje
  • Držitel certifikace organizace The Water Sommelier Union
  • Firma roku Libereckého kraje 2003

Rozjeď svůj vlastní startup na StartupBox.cz

Z korporátu do vlastního

To, že chce Honza Vokurka podnikat, věděl už odmalička. Byl si jist, že má podnikání v krvi. Jeho pradědeček vlastnil likérku. Jeho kariérní cesta ale nezačala vlastním businessem.

Začínal na severu Čech v Jablonci nad Nisou, ale později se přesunul do Prahy. Tam nastoupil do jedné z největších korporací na světě, společnosti Nestlé, kde sklízel pracovní úspěchy.
Jedním z nich bylo uvedení na trh dnes již velmi populární tyčinky Kit Kat. Ta se za dva roky stala tuzemskou jedničkou. Ani to, ani ocenění brand manažer roku ho nepřimělo v korporátu zůstat.
Pro mě je podnikání svoboda. Pro mě je podnikání možnost ovlivňovat výseč světa, který mám kolem sebe. A proto jsem se rozhodl odejít z korporace a začít podnikat. Proto, abych naplnil svoje vnitřní já.
Říká Honza Vokurka. 
2005
Nápad na vlastní podnikání

I přesto, že byl Honza v korporátu úspěšný, získal například i ocenění brand manažer roku, neměl ambice stoupat na kariérním žebříčku dál a dál, stejně jako jeho kolegové. Toužím po svém vlastním podnikání.
2007
Založil společnost Kitl

Nastoupil jako první zaměstnanec do své vlastní společnosti. Doktor Kittel ho vždy fascinoval, proto se rozhodl vypůjčit si jeho jméno a založit společnost Kitl.
2018
Přichází na trh s oblíbenými sirupy

V roce 2018 udělala firma obrovský krok a koupila areál Vratislavické kyselky.  Do pěti let by do ní rádi přesunuli výrobu.

„Pamatuji si ji v plném provozu, když jsme kolem jezdili tramvají. Bylo a pořád to je kouzelné místo. Mám je spojené s dětstvím a zejména návštěvami u tety, která nám vždycky nalila skleničku kyselky,“

vzpomíná Honza na svých stránkách. Do pěti let by do ní rádi přesunuli výrobu.

2020
Získal ocenění Podnikatel roku 2020 Libereckého kraje. Je to potvrzení toho, že odejít z korporátu a vydat se vlastní cestou byla správná volba.

Chceš taky začít? Vypracuj svůj projekt s naším online mentorem krok po kroku.

Zpět do rodné vísky

Doktor Kittel ho vždy fascinoval. Rozhodl se proto vypůjčit si jeho jméno a v roce 2007 nastoupil jako první zaměstnanec do firmy Kitl. Cesta k sirupům však nebyla jednoduchá.

Prvním výrobkem společnosti Kitl bylo bylinné víno Šláftruňk, které ale nebylo snadné vyrobit a kvůli nezdaru s dodavatelem se do výroby museli pustit sami. Jako první sirup vznikl ten bezový.

Dnes mají příchutí několik a jejich nápoje si můžeme dát i v nejznámějším fastfoodovém řetězci McDonald’s.

V roce 2018 udělala firma obrovský krok a koupila areál Vratislavické kyselky.

Pamatuji si ji v plném provozu, když jsme kolem jezdili tramvají. Bylo a pořád to je kouzelné místo. Mám je spojené s dětstvím a zejména návštěvami u tety, která nám vždycky nalila skleničku kyselky,

vzpomíná Honza na svých stránkách. Do pěti let by do ní rádi přesunuli výrobu. Momentálně pracují na rekonstrukci haly.

Výrobky společnosti Kitl si můžete zakoupit na Slovensku nebo v Austrálii.

Zajímá vás, jak dotace pomohly vrátit Vratislavskou kyselku zpět na trh? Pak se koukněte na rozhovor s Honzou Vokurkou v našem seriálu o Financování startupů - DOTACE.

Podnikatel roku a filantrop

V roce 2020 pak Martin Hausenblas spoluzaložil firmu ADLER Czech, která je dnes jedním z největších výrobců a vývozců reklamního textilu v Evropě. Stal se také zakladatelem a spolumajitelem on-line taxislužby Liftago, která propojuje pasažéry přímo s řidiči taxíků. A protože věří v čisté podnikání, v roce 2010 založil sdružení Podnikáme bez korupce.

Je velmi aktivní v Ústeckém kraji, kde se stal také Podnikatelem roku 2020 a kde spolu s Ústeckou komunitní nadací založil Stipendijní fond Renesance. Ten má za cíl umožnit mladým lidem naučit se jazyk, získat vzdělání a zkušenosti v zahraničí.

ю