Zbyněk Frolík

30. nejbohatší Čech 2020 (Forbes)
  • Zakladatel a jednatel společnosti LINET
  • Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR
  • Spoluautor několika mezinárodních patentů
  • Držitel Medaile Za zásluhy
  • Osobnost byznysu ČR 2003
  • Filantrop

Rozjeď svůj vlastní startup na StartupBox.cz

Podnikatel s dobrým srdcem

Ne nadarmo zařadil časopis Forbes Zbyňka Frolíka mezi 17 výjimečných lidí, kteří svoji energii i peníze investují do dobrého pocitu a pomoci druhým lidem.

Zbyněk Frolík je zakladatelem a jednatelem společnosti LINET, která patří k největším výrobcům nemocničních lůžek na světě. Uvádí se, že LINET vyrobí každou čtvrtou nemocniční postel v Evropě.

„U mě je to otázka povahy. Vždy jsem byl aktivní dělat něco lépe. Na všem jsem viděl, že se to dá nějak vylepšit, inovovat,“ vzpomíná.
Zbyněk Frolík vystudoval StřednÍ průmyslovou školu elektrotechnickou a poté obor Technická kybernetika a elektronické počítače na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze.

Sám tvrdí, že v případě, že by podnikal dnes, vybral by si něco právě s počítači. Po škole osm let pracoval v Akademii věd u velkých sálových počítačů.
1999
Založil firmu LINET

Díky práci v nemocnici viděl potenciál ve výrobě zdravotnického vybavení. Spolu s manželkou založili společnost LINET a v bývalém kravíně ve Slaném pomalu začal rozjíždět výrobu nemocničních a pečovatelských lůžek.
2003
Získal ocenění Podnikatel roku 2003.
2009
Získal ocenění Manažer roku.
2011
Byla mu udělena Medaile Za zásluhy.

Jde o státní vyznamenání, které uděluje prezident republiky. Nejen, že je Zbyněk Frolík úspěšný podnikatel. Věnuje se také dobročinným účelům. Za posledních 20 let daroval 100 milionů korun. Finančně také podporuje několik startupů i firmu vyvíjející lék proti Alzheimerově chorobě.
2013
Získal ocenění Osobnost byznysu ČR.

Chceš taky začít? Vypracuj svůj projekt s naším online mentorem krok po kroku.

Jak to vše začalo?

Když pracoval jako technický ředitel motolské nemocnice, rozhodli se s manželkou, že budou pěstovat růže. A to moderně hydroponicky tak, jak to v tehdejším Československu nikdo nedělal. Bylo zapotřebí zajistit vytápění skleníků, aby bylo možné pěstovat květiny i v zimě.

Prodávali na několika místech v Praze. „Během pěti let jsme z toho vybudovali možná největší soukromé zahradnictví v České republice,“ uvádí Zbyněk Frolík.

Po sametové revoluci vycítil konkurenci v podobě dodavatelů z Nizozemska, a to ho donutilo dosavadní podnikání přehodnotit.

Díky práci v nemocnici viděl potenciál ve výrobě zdravotnického vybavení.

V roce 1990 založil LINET a v bývalém kravíně ve Slaném pomalu začal rozjíždět výrobu nemocničních a pečovatelských lůžek. 

Hojně se Zbyněk Frolík věnuje také dobročinným účelům. Za posledních 20 let věnoval 100 milionů korun. Finančně také podporuje několik startupů i firmu vyvíjející lék proti Alzheimerově chorobě.