Martin Hausenblas

Podnikatel, investor a filantrop
  • První jeho podnikání skončilo krachem
  • Už od mladí si vydělával více než jeho rodiče
  • Spolumajitel společnosti ADLER Czech a Liftago
  • Podnikatel roku 2020
  • Filantrop
  • Zakladatel sdružení Podnikáme bez korupce

Rozjeď svůj vlastní startup na StartupBox.cz

Co se v mládí naučíš...

To, že se Martin Hausenblas zřejmě nebude živit manuální prací, tušil už v mládí. První brigáda, dnes již úspěšného podnikatele, skončila po pár dnech úrazem ruky. To ho jen utvrdilo v tom, že tudy cesta opravdu nepovede.

Na svoje první zkušenosti s obchodem vzpomíná s úsměvem:
Přitom vydělávat začal ještě o několik let dříve, kdy s bratrem vozili obsah kontejnerů do sběrných dvorů. „Tenkrát jsem měl víc peněz než moji rodiče," dodává Hausenblas.
Utekl rok a já jsem z té samé fabriky, ve které jsem pár dní pracoval, odkoupil šrot a odvezl ho na vozíku do školy. V dílnách jsem ho pak prodal jako hutní materiál. Po cestě z Děčína do Ústí nad Labem se šrot zušlechtil asi 40krát. A to byla ta chvíle, kdy si řekl: „Aha, to by šlo."
2000
Spoluzaložil firmu ADLER Czech

Ta je dnes jedním z největších výrobců a vývozců reklamního textilu v Evropě. Zakládají si na ekologickém podnikání bez zbytečného odpadu. Sídlí v Ústí nad Labem a zboží překládají v Ostravě.
2010
Založil sdružení Podnikáme bez korupce a Stipendijní fond Renesance

Sdružení Podnikáme bez korupce je iniciativa, jejímž posláním je šířit myšlenku podnikání bez korupce. Stipendijní fond Renesance podporuje studenty z Ústeckého kraje vyjíždějící na zahraniční univerzity. Cílem je umožnit mladým lidem naučit se jazyk, získat vzdělání a zkušenosti.
2020
Rozhodl se velkou část svého majetku veřejně odkázat na dobročinné účely.
2021
Díky svým mnoha aktivitám byl Martin Hausenblas vyhlášen Podnikatelem roku 2020.

Chceš taky začít? Vypracuj svůj projekt s naším online mentorem krok po kroku.

Rychlý vzestup a strmý pád

Cenné zkušenosti pro budoucí podnikání získal Martin při prodeji přípravků na hubnutí společnosti Herbalife, které ale nakonec skončilo krachem.

„Herbalife fungovalo, když jsem tam měl vášeň, když mě to bavilo, tak to šlo. Jakmile jsem tu vášeň ztratil, byl konec. Takže sledujte svoji vášeň, protože pokud vás to nebaví, netěší vás to, je něco špatně."

I přesto, že podnikání neskončilo zrovna šťastně, ovlivnilo ho na celý život. „Nikdy v životě jsem už tolik nepracoval, za tak málo výsledků."

Jak sám říká, naučil se vytrvalosti, což se mu v budoucí kariéře nesmírně vyplatilo.

„Všechno potom už bylo jednoduší." A tip, pro začínající podnikatele? „Všem začínajícím podnikatelům bych doporučil padnout tzv. na hubu. Každý správný podnikatel musí alespoň jednou zkrachovat a pokud se to stane hned na začátku, moc se tím netrapte, zaplaťte dluhy a využijte zkušenosti. Mně krach velmi pomohl.“

Podnikatel roku a filantrop

V roce 2020 pak Martin Hausenblas spoluzaložil firmu ADLER Czech, která je dnes jedním z největších výrobců a vývozců reklamního textilu v Evropě.

Stal se také zakladatelem a spolumajitelem on-line taxislužby Liftago, která propojuje pasažéry přímo s řidiči taxíků. A protože věří v čisté podnikání, v roce 2010 založil sdružení Podnikáme bez korupce.

Je velmi aktivní v Ústeckém kraji, kde se stal také Podnikatelem roku 2020 a kde spolu s Ústeckou komunitní nadací založil Stipendijní fond Renesance. Ten má za cíl umožnit mladým lidem naučit se jazyk, získat vzdělání a zkušenosti v zahraničí.