Seriál: Financování
4.10.2022
8 minut

Financování startupu: Dotace | Díl 3

Možností, jak financovat vlastní projekt, je několik. Důležité je zhodnotit situaci a možná rizika. Vedle crowdfundingové kampaně, o které jsme ti už říkali, můžeš využít i dotace. V případě, že je v době, kdy finance potřebuješ, vypsán vhodný dotační program, máš skoro vyhráno. Ano, skoro. Cesta k penězům je trnitá, ale pokud se zadaří, jistě ti to v businesse pomůže. Stejně tak to pomohlo i Honzovi Vokurkovi, a to v době, kdy kupoval a rekonstruoval areál Vratislavické kyselky. Tu tento rok vrátil na trh a slaví díky tomu jeden úspěch za druhým. Tak co, zkusíš to taky?

Dotační zdroje lze rozdělit na dvě skupiny, a to podle toho, kdo finance poskytuje. Vzhledem k tomu, že je Česká republika součástí Evropské unie, můžeš se ucházet o peníze z evropských dotačních programů, nebo národních dotačních programů.

Cílem evropských dotací je to, aby obyvatelé států Evropské unie měli možnost žít stejně kvalitní život a firmy dosáhly na mezinárodní trhy. Jednotlivé země získají z Bruselu každé programové období určitý obnos peněz, který je následně rozdělen do operačních programů. Ty pak spravují jednotlivá ministerstva. V případě, že firmy splňují podmínky, které jsou součástí výzev daných programů, mohou o dotaci zažádat. Pravidla a výše finančních prostředí se mění.

A jak o dotaci požádat? Nejprve je nutné vybrat vhodný dotační program. Proces žádosti není úplně jednoduchý, proto je možné obrátit se na profesionály, který se touto problematikou zabývají a mají dostatek zkušeností. Po schválení dotace se už můžete do projektu pustit! Většinou se finance vyplácí až po realizaci nebo alespoň po dokončení jeho části.  

Jak pomohly dotace vrátit Vratislavickou kyselku na trh

Kdy přesně jste začal přemýšlet nad koupí areálu Vratislavické kyselky?

O koupi areálu jsme prvně začali uvažovat v roce 2014. Tím, že se zabýváme výrobou produktů, která vyžaduje hodně místa, hledali jsme areál, kam bychom se mohli přestěhovat. Jelikož byla Kyselka vždy nápojářský provoz, byla pro nás vhodná. A protože byla zatížena exekucemi a soudními spory, vyjednávání o koupi trvalo 4 roky a my jsme se stali majiteli až v roce 2018. 

Co celému procesu předcházelo? 

Celou akvizici jsme dělali v utajení, aby o tom nikdo nevěděl. Jako malou firmu by nás mohl dravec snadno přeplatit. 

Přeci jen se jedná o velkou investici. Z jakých zdrojů jste koupi financovali?

Kupovali jsme to kombinací vlastních a půjčených financí. Část potřebných peněz jsme získali také formou dotace. Dotaci jsme ale nepoužili přímo na koupi nýbrž na rekonstrukci. Využili jsme dotační program Ministerstva průmyslu a obchodu. Měli jsme štěstí, že v době akvizice byl program vyhlášen a my jsme splnili všechny jeho podmínky.  

Jednalo se o náročný proces?

Ano. Z hlediska nutné přípravy, administrativy a času. Využili jsme proto externí poradce. Ten ale dělá to, co mu zadáte, proto nemůžete očekávat, že se postará o všechno. Je to vždy postaveno na vás. 

Co je vašim nejbližším cílem, co se týče kyselky? 

V nejbližší době budeme pracovat na dotačním projektu, který bude zaměřený na technologie. Chceme obnovit technologie na výrobu minerálních vod. 

Myslíte si, že je u nás podpora startupů dostatečná? 

Obecně ano. Co se týče dotací, tam už je to komplikovanější. Poskytovatelé dotací většinou požadují určitou podnikatelskou historii, což může být pro startupy stěžením. Důvodem je samozřejmě určitá ochrana. Osobně si myslím, že každý, zejména stát, by měl podporovat větší podnikavost národa. Kdo jiný změní Českou republiku než podnikatelé. I proto jsem součástí projektu StartupBoxu #onapadutoneni (www.onapadutoneni.cz.)

Zdroj: www.prehleddotaci.cz

Nevíš, jak postupovat? Náš online MENTOR ti pomůže krok po kroku byznys nastartovat!