Seriál: Financování
4.8.2022

Financování startupu | Díl 1

Financování startupu pravděpodobně nemine nikoho, kdo se vydá na podnikatelskou dráhu. Hned na počátku je ale nutné zamyslet se nad tím, zda tvůj byznys investici opravdu potřebuje. Pokud ano, možností máš hned několik a při dobře zvolené finanční strategii ti může investice v lecčem pomoci.

V opačném případě mohou být škody fatální. Rozhodli jsme se pro tebe připravit seriál, ve kterém budeme každý jednotlivý typ financování rozebírat. Zjisti, co tě v nejbližších týdnech čeká. 

Crowfunding 

Crowdfunding je způsob alternativního nebankovního financování, při kterém se větší počet jedinců podílí menším finančním obnosem na vybrání předem nastavené cílové částky. Samotný původ slova pochází z anglického crowd (dav) a funding (financování). V crowdfundingu může jít téměř o cokoliv: o nastartování nového podnikání, uvedení novinky u zaběhlé značky, otevření restaurace či kulturního prostoru nebo vydání knížky. Jedna z nejpopulárnějších crowfundingových platforem u nás je HitHit

Investoři 

Pokud se rozhodneš oslovit investora napřímo, mysli na to, že investoři mají obvykle velmi málo času. Proto doporučujeme opravdu nepodcenit přípravu. K tomu by každému začínajícímu podnikateli mohly pomoci metody jako Pitch Deck nebo Lean Canvas. Měj ale na paměti, že investor bude chtít své peníze vrátit a navíc zhodnotit.

V případě, kdy ještě nevíš, kdo je tvůj zákazník, konkurence a jakým způsobem budeš vydělávat peníze, investora nehledej. Investor potřebuje vědět, zda tvůj nápad bude fungovat a jeho první otázky budou směřovat právě na tato témata.

Bankovní úvěry 

I přesto, že se doba již posunula kupředu, banky stále otálejí s poskytováním financí pro podnikatele bez doložené historie. V případě, že se pro tuto variantu rozhodneš, to ale není nemožné! Zaměř se na kvalitně připravený projekt, který bude obsahoval všechny náležitosti, které od tebe banka vyžaduje. Bez toho bohužel nemáš šanci. 

FFF – friends, family and fools

FFF neboli kamarádi, rodina a blázni - jak už název napovídá - bývají především lidé, kteří jsou ti nejbližší a investují nejen do tvého podnikání, ale i do tebe. Úskalí této varianty je zjevné hned na první pohled, může totiž vést k narušení osobních vztahů. Je proto vhodné si písemně stanovit konkrétní podmínky a těch se držet.

Dotace 

Začínající podnikatel, a nejen ten, může využít také dotace. Jedná se o poskytnutí nebo poskytování finančních prostředků, nejčastěji ze státního nebo územního rozpočtu. Ve většině případů se stanovuje za určitým účelem, což ale nemusí být vždy podmínkou. Existují také Fondy Evropské unie, jejíž prostřednictvím se rozdělují finanční prostředky určené ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů mezi členskými státy a jejich regiony. Dotačním možností bývá několik, vždy je ale nutné splnit podmínky dané u každého dotačního programu. 

Nevíš, jak postupovat? Náš online MENTOR ti pomůže krok po kroku byznys nastartovat!