Seriál: Financování
10.5.2023
9 minut

Financování startupu: Banky | Díl 4

Před startem tvého podnikání je potřeba si uvědomit, že budeš potřebovat peníze na rozjezd. Něco stojí běžný život, něco nákup techniky a vybavení, prostory, energie, marketing a spousta dalších věcí. Jaké jsou tedy možnosti financování a kde vzít počáteční investici na rozjezd businessu? Důležitý je zpočátku si sestavit podnikatelský plán a spočítat si kolik co bude stát a na jak dlouho bude financování rozjezdu potřeba. Jednou z variant financování jsou bankovní úvěry.

Vedle crowfundingu, dotací, nebo třeba investorů bys měl/a prověřit i financování skrze banku. Ta ti totiž může pomoci jak s počáteční investicí do startu, tak i s přechodným překlenutím období, kdy zrovna nevychází cashflow a čekáš na zaplacení zakázek. Velkou výhodou banky je její stabilita a jasné podmínky, za kterých peníze půjčí, navíc peníze můžeš získat relativně rychle. Na druhou stranu, za půjčení peněz zaplatíš úrok. 

Z hlediska startovacího kapitálu můžeš využít například Profi úvěr Start od Komerční banky, který je určený jak pro začínající firmy, tak i OSVČ bez ohledu na obor podnikání. Získat můžeš od 100 tisíc do 1 milionu korun a splácet pak můžeš až 5 let. Velkou výhodou tohoto úvěru je, že pro zřízení nepotřebuješ mít uzavřenou první účetní závěrku, stačí podnikatelský plán.

Pro vykrytí nepříznivého cashflow ti pak banka dokáže pomoci skrze kontokorentní účty a kreditní karty pro začínající podnikatele. Kontokorent má podobu povoleného debetu na podnikatelském účtu. Například u Komerční banky mají začínající podnikatelé možnost hned po zřízení podnikatelského účtu využít 50 tisíc korun, po půl roce jej pak mohou navýšit až na 500 tisíc korun. Kontokorentní úvěr při tom můžeš čerpat po dobu 360 dnů a pokud jej v této době splatíš, můžeš peníze obratem čerpat znovu.

Další zajímavou možností pro pohotovostní peníze může být kreditní karta pro začínající podnikatele od Komerční banky. Její limit je 50 tisíc korun při zřízení a po půl roce jej můžeš opět navýšit až na 500 tisíc korun. Peníze z této kreditní karty máš k dispozici až 45 dnů, aniž bys za ně něco zaplatil, jedná se o tzv. bezúročné období! Je to tedy zajímavá možnost třeba pro situace, kdy máš peníze na cestě a potřebuješ řešit nějaké firemní nákupy. Navíc ti banka vrátí 1 % z plateb realizovaných skrze tuto kreditní kartu zpět na účet. 

SUPER TIP: Existují podnikatelské soutěže a granty, do kterých můžeš přihlásit svůj podnikatelský nápad. Pokud máš kvalitně zpracovaný podnikatelský plán, který zaujme porotu, můžeš vyhrát zajímavé peníze, které tě podpoří v začátcích. Některé soutěže, např. Nastartujte se, umožňují dokonce přihlásit nápad, kdy je výsledný produkt zatím ve fázi prototypu. Vždy ale budeš muset porotu přesvědčit, že služba či produkt mají ekonomický smysl a potenciální zákazníky. Že víš komu, co, kde, jak a za kolik nabídneš a prodáš.  

Vyplnění přihlášky do soutěže zabere pár minut, soutěží se o ceny ve výši přes 1 000 000 Kč a hlavní výhra je částka 300 000 Kč plus dalších 200 000 Kč ve formě služeb pro začínající podnikatele. Navíc ocenění dostane prvních 5 projektů.  A to už se vyplatí to zkusit, ne?

Chceš vědět více o možnostech financování startupu?
Podívej se do
našeho blogu, kde najdeš další tipy, jak na to!

Nevíš, jak postupovat? Náš online MENTOR ti pomůže krok po kroku byznys nastartovat!