Seberozvoj
16.8.2022
10 minut

Biohacking | forma disciplíny klíčová pro podnikání

Libor Mattuš: „Biohacking buduje jistou formu disciplíny, která je pro podnikání klíčová.“

Biohacking – pojem, o kterém se momentálně hodně mluví. Co to ale přesně znamená? Kdo je biohacker? A pro nás nejzásadnější otázka: Jak mohou biohacking využít podnikatelé? Na to jsme se zeptali Libora Mattuše, který se v rámci biohackingu věnuje primárně dechu a chladové terapii.

Tak příjemné čtení, startupisto!

Libore, jak bys popsal biohacking někomu, kdo se s tímto pojmem ještě nesetkal?

Biohacking je staré umění v novém kabátě. Chladová terapie, dechové techniky, návrat k přirozenější stravě, obrácení pozornost ke spánku nebo přítomnému okamžiku. Tím vším dokážeme pozitivně ovlivnit svůj biosystém neboli tělo a myšlení, které jsou nerozlučně spjaté. Lépe se pak cítíme a lépe fungujeme.

Mlha v hlavě (tzv. brain fog), alergie, nedostatek soustředění a energie nebo třeba intenzivní chuť na sladké nejsou nepřekonatelné překážky, dokážeme je pomocí biohackingu změnit.

Kdo je biohacker?

Za mě téměř každý. Nevnímám slovo biohacker jako status, ale jako nezbytnou přirozenost člověka. Potřeba hackovat nebo měnit svůj stav je stará jako lidstvo samo. Od amazonských indiánů, přes tibetské kočovníky, japonské bojovníky, zemědělské obyvatelstvo, lidové medicíny až po císařské paláce – všude tam najdeme zájem o stravu, byliny, dechová cvičení nebo třeba různé sexuální techniky. Biohacker si pomocí nich zpříjemní a zjednoduší život. Žije víc naplno.

Často se setkáváme s tím, že se k biohackingu lidé dostávají po nějaké krizové situaci, například vyhoření v práci. Je to tak?

Ano, je to častý případ. Každý odhodlaný start potřebuje silný impuls. Tak je to i s biohackingem. Problémy s energií, spánkem, zažíváním, častou nemocností nebo příznaky blížícího se útesu, ze kterého energeticky padáme, mohou být silnou motivací se o přirozené preventivní metody zajímat.

Je to i můj osobní případ.  Nedělám si iluze, že bych sám na sobě intenzivně pracoval, kdybych nemusel.  Motivovali mě alergie, astma a celkově špatná imunita i psychický stav.  Když jsem chtěl, aby můj život za něco stál, potřeboval jsem tohle všechno změnit. A povedlo se. Z kluka s fobiemi, kterému neustále teče z nosu, jsem se změnil v člověka, který běhá maratony, dýchá nosem, vodí v zimě výpravy na Sněžku v mínus deseti v kraťasech (a s teplým oblečením v batohu na zádech). Mám možnost tuto cestu sdílet  s ostatními, za což jsem velmi vděčný.

Jak využít principy a postupy biohackingu v rámci prevence, aby k takovým situacím nedocházelo?

Jednoduše – využívat je. Ranní chladová terapie nás povzbudí, podpoří citlivost těla na endorfiny, které nás dělají méně citlivé na bolest, a to mentální i fyzickou. Podpoří produkci norepinefrinu – neuromodulátoru soustředění.  Endorfiny i norepinefrin mají silné antidepresivní účinky. Víte, kolik lidí má problém s černou náladou nebo depresí? Je jich víc, než byste čekali. Řešením je mít více energie a lepší náladu. A přesně to chladová terapie nabízí.  

Rozumná strava s dostatkem tuku a omega-3 kyselinami nám pomáhá bojovat proti nadměrným zánětům a hormonální nerovnováze.  Pohyb v průběhu dne má antidepresivní účinky. Navíc, stejně jako chladová terapie, rozproudí krev a pomáhá s vylučováním nervových růstových faktorů. Pecka! Kdo by nechtěl mít zdravý a silný mozek v každém věku? Je také nutné se pořádně vyspat (ve tmě a ideálně před 23.00). To je základ denního cyklu. 

Jak jsem říkal na začátku, žádné novinky pod sluncem, jde jen o to, to dělat. A tam bývá kámen úrazu! „Nemám čas, (bla bla),” je obvyklá reakce na ranní rituály.  Můj oblíbený americký kouč leadershipu a bývalý vedoucí jednotek Navy SEALs Jocko Willink tomu říká lži.  Kecáme sami sobě o svých hodnotách. 

Dalajlama je spojován s rčením: „Lidé obětují zdraví, aby vydělali hodně peněz… Pak obětují hodně peněz, aby obnovili své zdraví.” Tak hladce to ale zpět už nejde. Prevence je základ a vyplatí se jí v této přirozené formě věnovat několik desítek minut denně. Nestojí čas navíc udělat si místo kávy spíše wayusový nápoj nebo u práce dvě hodinky místo sezení stát. Jsme lidé. A tyhle věci jsou pro nás lidi přirozené.

Jak se dá biohacking využít v podnikání?  Jaké kroky doporučujete zavést do denní rutiny podnikatele? 

Biohacking buduje jistou formu disciplíny. Ta je pro podnikání klíčová. Bez šéfa neseme více odpovědnosti sami za sebe. Biohacking je podle mě nejvíce populární a rozvinutý právě mezi podnikateli.  Popíšu konkrétní denní rutinu. 

 • Vstát. Bez toho nejde podnikat.  
 • Ustlat si postel. Jak říkají ve speciálních jednotkách: když se před den všechno pos°°e, tak se aspoň vrátíte do ustlané postele.  
 • Dát si ledovku. Chlad je nejlepší přítel člověka. Zvyšuje energii a hladinu endorfinů, povzbuzuje, zlepšuje mentální i fyzickou odolnost, soustředění a přispívá k nervové i hormonální optimalizaci. Za mě nástroj číslo jedna. Napsal jsem o ní i celou knihu s názvem Chladová terapie
 • Rozhýbat tělo. Z hlediska evoluce je tu mozek pro tělo, ne obráceně. Nechovejme se jako mozky na tyčce a dávejme tělu pozornost, kterou si zaslouží každý den. Jóga, taoistická zvířecí rozcvička, pilates, cviky z atletiky nebo ze základní školy. Vyberte si sami, co vám sedne.
 • Zadýchat si. Dýchání je základní most mezi ovladatelným a neovladatelným v našem těle. Máte stres? To je nevědomá reakce. Ovšem dechem ji můžete zmírnit nebo vymazat. Ranní dechové aktivační techniky, které ukazují na různých festivalech, konferencích nebo workshopech, jsou ideálním aktivním startem dne pro naši biochemii. Energie po nich prudce stoupá nahoru, stejně jako chuť něco tvořit.  
 • K snídani přidat vitamíny, minerály a omega-3 s polyfenoly.  Výživa musí být tzv. first things first.  Vitamíny a minerály jsou nezbytné pro fungování těla a stres je z nás vysává rychleji než cokoliv jiného. Doporučuji je doplňovat pravidelně a z kvalitních zdrojů.
  Změna poměru omega-6 a 3 je klíčová pro tlumení nenápadných zánětlivých reakcí. Pomáhá nám vytvořit si silný ochranný štít proti různým degenerativním neduhům, které jsou dnes tak rozšířené.

  Tyto dvě věci bych zdůraznil. O tom, jak složit snídani jsou napsány celé knihy, takže dejte na svou zkušenost a zdravý rozum. Koukněte se na složení toho, co jíte, protože 80 % cukru v cereáliích není pro šampiona ani dobře fungujícího podnikatele.  Pro ty, co nesnídají, doporučuji dát si wayusu, což je aktivující nápoj z amazonského pralesa s MCT olejem. Wayusu i MCT i mindfold seženete zde.
 • Dopoledne dělejte pauzy každých 45 minut a koukejte z okna do zeleně, takzvaně do blba. Dělejte dřepy nebo se protahujete. Všechna cvičení provádějte v stoje nebo jiné poloze než v sedě. 
 • U práce měňte polohy. Nebuďte v jedné poloze osm hodin v kuse, i kdyby to bylo u výškově nastavitelného stolu. 
 • Před obědem si dopřejte intenzivnější pohyb. 
 • Po obědě se krátce projděte.  
 • Odpoledne si dejte ruce do ledové vody. Budete večer po práci svěžejší. Pokud pracujete do noci, půjde vám to lépe. Soustředění i energie bude na vyšší úrovni. 
 • Večer jděte spát spíše dříve než později. Nemějte u toho plný žaludek, doporučuji alespoň tříhodinovou pauzu mezi večeří a spánkem.

A na noc si dejte spací masku. Já osobně mám rád černý mindfold. Pomůže také ve večerním rituálu, kterým může být tichá meditace v sedě nebo cvičení jemného dechu nosem.

Nevíš, jak postupovat? Náš online MENTOR ti pomůže krok po kroku byznys nastartovat!