Vycházející hvězdy startupu
Rozhovor
14.11.2022
9 minut

Spectoda

Budiž světlo! 

Startupový svět je často nevyzpytatelný. Prvotní záměr se může během krátké chvíle zcela změnit. A v tom je mnohdy to kouzlo. Hlavní ale je, vidět světlo na konci tunelu. V případě startupu Spectoda – doslova! Na začátku jejich podnikání byly svítící boty pro tanečnice pole dance, dnes vyvíjí vlastní systémy pro ovládání jakýchkoliv světelných prvků. Spolu s Annou Veselou, spoluzakladatelkou projektu Spectoda, vám představujeme další inspirativní příběh.

Kdy jste dostali nápad na projekt Spectoda?

Že chceme pracovat se světlem a posouvat toto odvětví dopředu jsme měli v hlavě už od roku 2019. Samotná Spectoda (dříve Tangle) jako produkt začal vznikat na podzim 2020.

Jak dlouho trvalo, než jste na projektu začali reálně pracovat, a kdy jste ho vypustili do světa?

Na projektu jsme začali pracovat okamžitě. První projekt byly interaktivní svítící lodičky pro pole dance tanečnice s názvem Nyxies. Ty jsme vypouštěly do světa v květnu 2020. Kvůli covidu jsme poměrně rychle odpivotovali k vývoji samotného systému pro ovládání jakýchkoliv světelných prvků.

V čem vám pomohl StartupBox?

Především v ujasnění směru, vize a nastavení business modelu tak, aby naše podnikání dávalo smysl. 

Jaké byly začátky podnikání?

Zábavné, intenzivní, nejisté, vzrušující.

Jaké informace pro vás byly pro rozjezd nejdůležitější a jak jste se k nim dostali?

Nedá se asi vybrat, které z nich byly nejdůležitější. Každá relevantní rada zkušenějších kamarádů, známých nebo našich mentorů nám pomohla posunout náš projekt o kousek dál. Obecně nám hodně pomohlo obklopovat se podobně smýšlejícími lidmi, kteří třeba už nějaký startup vybudovali nebo ho právě budují. Dále nám pomohla účast v podnikatelských inkubátorech a akcelerátorech, například Start It od ČSOB. 

Co bylo nejtěžší a co byste udělali zpětně jinak?

Určitě bychom si i na začátku říkali o více peněz. Trvalo nám dlouho zjistit, kolik všemožných nákladů firma zahrnuje a jakou hodnotu tedy má naše práce. Také bych si dala větší pozor na to, s kým do projektu vstupuji. Dynamika mezi foundery je podle mě klíčová pro rozvoj firmy i náladu v týmu. S Matějem (co-founderem) nám to zatím naštěstí i po 3 letech pořád šlape.

Co jste si mysleli, a nakonec to bylo úplně jinak?

Na začátku jsme si mysleli, že budeme po celém světě prodávat interaktivní svítící boty pro pole dance tanečnice. Teď vyvíjíme nový komunikační standard pro ovládání světla. 

Co byste doporučili budoucím startupistům?

Je to běh na dlouhou trať a není to pro každého. Nejdůležitější je vytrvat, dělat každodenní malé kroky a mít plán. Nebát se říct si o radu. Zároveň je potřeba mít na vědomí, že pouze kvalitní tým je to, co může projekt dovést k úspěchu.

Vývoj startupu v čase

srpen 2019

Anna a Matěj se rozhodli pustit do vývoje interaktivních svítících bot pro tanečnice - Nyxies. Jedná se o první produkt, díky kterému později vznikl celý systém Spectoda.

květen 2020

Nyxies vstupují na trh. Současně s nimi ale nastupuji i pandemie koronaviru, s čímž se pojí i pokles zájmu o tento niche produkt. Anna s Matějem jsou nuceni hledat cesty, jak pokračovat ve svém podnikání. V rámci opětovné validace narazí na vysoký zájem o na míru vyvinutý systém, který u Nyxies řeší bezdrátovou synchonizaci. 

říjen 2020

První verze systému Spectoda (původně Tangle) byla naimplementována do interaktivních rekvizit bubenické skupiny Ritmo Factory. Ze svítících lodiček se tak stává produkt s globálními.

březen 2021

Přichází první zahraniční poptávka - řízení sklěněného lustru, který real-time převádí zvuky piana na světelné animace. Spectoda se tak dostává do Spojených arabských emirátů. 

říjen 2021

Z letenského obýváku se firma stěhuje do nově otevřených prostorů Next Zone při Smíchovské střední průmyslové škole. Díky tomu mohou rozšiřovat tým i výrobu.

květen 2022

Tangle se mění na Spectodu a získává slovní ochrannou známku Evropské unie. Kromě finalizace vývoje Spectoda Controllerů se společnost připravuje na škálování celého business modelu. 

Nevíš, jak postupovat? Náš online MENTOR ti pomůže krok po kroku byznys nastartovat!