Vycházející hvězdy startupu
Rozhovor
7.6.2022
6 min

SimplyOn

„Nejtěžší bylo vydržet a neztratit víru v projekt.“ Z koronavirové krize vzešlo mnoho zajímavých podnikatelských záměrů. Jeden takový měli i Marek Erben a Markéta Horáková. Dali si za cíl sjednotit několik on-line nástrojů na jedno místo, a ulehčit tak zejména podnikatelům život. A to se jim povedlo! Zásluhu na tom měl i StartupBox. Jak přesně, si můžete přečíst v naše rozhovoru. Představujeme vám naši Vycházející hvězdu, startup SimplyOn.

Kdy jste dostali nápad na projekt SimplyOn?

Nápad vytvořit SimplyOn vznikl při koronavirové krizi přibližně před rokem. Konkrétně šlo o večer, kdy jsme si chtěli zacvičit, ale způsob a možnosti lekcí byly složité a matoucí. Přestali jsme ihned cvičit a přemýšleli „Proč?“ a „Jak?“.

Jak dlouho trvalo, než jste na projektu začali reálně pracovat, a kdy jste ho vypustili do světa?

Vzhledem k našim povahám jsme začali hned další ráno, začalo to běžnou rešerší, našimi možnostmi a business plánem. Celou dobu jsme se snažili držet nápad jen mezi námi, měli jsme strach o vykradení. Veřejně jsme s projektem vyšli ven nedávno.

V čem vám pomohl StartupBox?

StartupBox jsme našli úplnou náhodou, když jsme hledali zdroje informací a různé workshopy. StartupBox nám pomohl s jejich Deníkem, který nás nasměroval a ucelil naše myšlenky a podklady, co jsme měli a máme.

Díky Deníku jsme začali komunikovat i s autory StartupBoxu. Byli jsme i účastníky StartupBox Akademie, kde nám vše vysvětlili profesionálové a lidé, kteří dělají v podstatných oborech businessu.

Jaké byly začátky vašeho podnikání?

Těžké. :) Vždy je náročné začít s něčím vlastním, když člověk neví, co ho čeká a jak projekt dopadne. Museli jsme i přizpůsobit svoji pracovní náplň, aby alespoň jeden z nás mohl dělat SimplyOn na full time.

Jaké informace pro vás byly pro rozjezd nejdůležitější a jak jste se k nim dostali?

Zprvu pro nás byl nejsložitější slang a jak celý proces založení startupu a investic funguje. Oba jsme přišli z odlišných oborů, a to z e-commerce a médií. Vše jsme hledali na internetu a v knížkách.

Často jsme se hlásili na workshopy, eventy a české i zahraniční diskuze. Díky tomu všemu jsme se za poměrně krátkou dobu vzdělali a našli mnoho užitečných kontaktů. Další, pro nás důležitou věcí, bylo investovat pouze náš čas a co nejméně reálných financí. Takže jsme takřka vše dělali sami.

Co bylo nejtěžší a co byste udělali zpětně jinak?

Vydržet, neztratit víru v projekt a držet se cíle, a to pomoci lidem, ulehčit jim podnikání a život. Vypustili bychom projekt dříve mezi lidi. Celý proces by to ohromně urychlilo. Jde o to překonat v sobě tu obavu, že vám vaše projektové „dítě“ někdo vezme.

Co jste si mysleli a nakonec to bylo úplně jinak?

Že investice budou hned jisté po prvních schůzkách s investory, protože náš projekt je přece nejlepší. Tak jak si to myslí každý začínající podnikatel.

Co byste doporučili budoucím startupistům?

Nebát se a začít co nejdříve. Říct si o radu a pomoc, na české startup scéně je mnoho kvalifikovaných lidí, kteří si na vás ten čas rádi udělají a zpracovali řadu podkladů, například StartupBox.

Vývoj startupu v čase

červenec 2021

Nápad na vlastní podnikání

Nápad s konceptem aplikací dostali Markéta s Markem v létě roku 2021. Začali na něm obratem pracovat, ale i vzhledem k jejich jiným projektům v nich musel nejprve uzrát.

listopad 2021

Práce na prototypu

Práce na prototypu jako takovém začala o několik měsíců později. Společně vystoupili na Validation contestu, který spolupořádal StartupBox a tím jej představili širšímu publiku. I díky tomu začala i komunikace s investory.

leden 2022

Akademie a prezentace projektu širšímu publiku

Od ledna byli součástí StartupBox akademie, která jim pomohla projekt posunout dále. O pár měsíců později projekt validovali skrz širší publikum.

červen 2022

Tým SimplyOn aktuálně pracuje na svém MVP, na starosti ho má Marek. Ideálně po dokončení MVP a otestování (předpokládaný konec léta 2022), plánují MVP pustit mezi lidi.

Nevíš, jak postupovat? Náš online MENTOR ti pomůže krok po kroku byznys nastartovat!