Vycházející hvězdy startupu
Rozhovor
17.10.2022
9 minut

Dolphin Printer

Další, kdo si chtěl ověřil svůj nápad ve StartupBox Validation Challenge a nakonec vyhrál, byl Daniel Puchta, zakladatel společnosti Dolphin Printer. 3D tisk má potenciál zlepšit náš každodenní život. Jak? Díky 3D tisku vám například bezdrátová sluchátka už nevypadávají z ucha. Výrobci během vývoje sluchátek totiž využili 3D tisk, s jehož pomocí přišli postupnou levnou výrobou prototypů na jejich ideální tvar. To vše metodou pokus/omyl. O tom, proč ale 3D tisk není běžně používanou technologií pro vývoj nebo výrobu fyzických produktů, se s námi Daniel podělil.

 Kdy jste dostal nápad na projekt?

Ještě jako student jsem se dostal k 3D tisku. Okouzlilo mě to. Zpracoval jsem téma jak na bakalářskou, tak i diplomovou práci. Obě se zabývaly zlepšením uživatelské přívětivosti 3D tiskáren. Ale během studia, i když 3D tisk vypadal slibně, jsem jej stále neviděl ve firmách, kde by už dávno měl být. Proto jsem chtěl přijít na trh s vlastní 3D tiskárnou. To bylo v roce 2020. Během rozhovorů se zákazníky jsme ale přišli na to, že problém je jinde. Dnes není těžké vytisknout na běžné 3D tiskárně obyčejný díl, například figurku. Problém je vytisknout kvalitní díl, tedy například 3D tištěnou část motoru s vysokými požadavky na pevnost a přesnost. Přitom 3D tisk toho schopný je, ale potíž je v dlouhých týdnech vylepšování nastavení tisku a testování výtisků, což musí uživatel absolvovat. To jsem si uvědomil v roce 2021 a v prosinci 2021 jsem si ujasnil konkrétní cestu, jak tento problém vyřešit. 

Jak dlouho trvalo, než jste na projektu začal reálně pracovat?

Celé 3 sekundy! (smích) V prosinci 2021 jsem navázal na to, co už jsme měli z roku 2020. Reálná práce spočívala v tom, sehnat si do týmu programátory, udělat další rozhovory se zákazníky, získat podporu u českých firem zabývajících se 3D tiskem a vyvinout první verzi softwaru. Tu máme od srpna 2022. Vše z toho jsme zvládli. Momentálně mám v týmu tři profesionální programátory – spoluzakladatele a  aktuální MVP – plug-in software k programům na zadání tisku SelfSlice Basic, který dokáže zrychlit 3D tisk až o 40 %. 

Jak vypadaly vaše začátky? A v jaké jste momentálně fázi?

Úplné začátky 3D tisku u mě byly už na vysoké při studiu, a to u bakalářské i diplomové práce. Po bakalářském studiu jsem dostal nápad na to přijít s vlastní 3D tiskárnou, následně jsem vyhrál školní soutěž Pojď podnikat v roce 2020 spolu s mimořádným stipendiem, což byla vlastně první externí investice. Následně jsem stále rozvíjel rozjetí firmy na vlastní 3D tiskárny, často dělal rozhovory se zákazníky a investory. V roce 2021 jsem vyhrál Vodafone Nápad roku TOP 30, kde porotu zaujal obrovský rozdíl mezi první poslanou prezentací a prezentací finální. Z té doby pochází jak první vážnější kontakty na investory, tak první partnerské firmy v 3D tisku. A dokonce i první potenciální zákazníci.

Momentálně vyvíjíme placenou verzi plug-inu SelfSlice Basic, který uvedeme v listopadu 2022. A také hledáme investory. Díky tomu, že do investice půjdeme už s placeným produktem a vyhráli jsme Validation Challenge, jsme v pokročilé fázi jednání o investici.

Účastnil jste se Validation Challenge StartupBoxu, v čem vám to pomohlo?

Kdo mě zná osobně tak ví, že než udělám rozhodnutí, pořádně si vše promyslím. A protože už dělám tento projekt delší dobu, spoustu nástrojů, co jsme museli použít v Deníku startupisty, jsem už znal. Ale ono je důležité tyto věci procházet pořád znova, protože podnikání se mění, trh 3D tisku je neuvěřitelně dynamický a nástroje jako Lean Canvas jsou strašně důležité - znát své místo na trhu, přijít na něj s unikátním produktem a být schopný vše exekuovat. Díky tomu, že si vše ujasníme, dokážeme pak rychle reagovat, vyvinout ten správný produkt, získat ty správné partnery, distribuční kanály a správně růst. Nenechat se zavalit operativními věcmi, ale mít čas i vše vidět z větší perspektivy. A s tím mi právě pomohla Validation Challenge a konkrétně Deník startupisty.  

Jaké informace pro vás byly pro rozjezd nejdůležitější a jak jste se k nim dostal?

Nejdůležitější u mě bylo potvrdit si to, že výrobci 3D tiskáren nebudou nikdy mí přímí konkurenti, naopak. Navážeme oboustranně výhodnou spolupráci. Velcí výrobci, kteří vyvíjí programy pro zadání tisku – slicery, ke kterým my pak dáváme náš placený plug-in software, musejí mít velkou základnu uživatelů a velký traffic, aby následně prodali dostatek svého hardwaru. Jenže výrobci už nedokážou vyvíjet software tak, aby plnil specifické náročné požadavky firemních zákazníků. My díky soustředění na software dokážeme mnohem lépe segmentovat a plnit specifické požadavky daných zákazníků. Navíc, díky naší technologii nevyvíjíme znova nový slicer, ale stoupneme si na ramena obrů a vylepšíme to, co ta ramena uzvednou. K tomu jsem se dostal postupným vývojem projektu, rozhovory se zákazníky a navázáním prvních vztahů s firmami. A to od roku 2020 až doteď. 

Využil jste někdy nějakou službu či nástroj z platformy Grow with Google?

Plánujeme se zúčastnit kurzu New Generation of Founders.

Co bylo nejtěžší a co byste udělal zpětně jinak?

Nejtěžší bylo právě přijít na cestu, kterou se jako startup můžeme vydat a v kdy opravdu vyřešíme největší problém 3D tisku. Přál bych si vědět dříve, co je ta bariéra, která 3D tisku brání být opravdu běžnou technologií pro vývoj/výrobu věcí, které máme kolem sebe.

Co jste si myslel, a nakonec to bylo úplně jinak?

Nečekali jsme, že s první verzí našeho softwaru se podaří takový úspěch. Původně jsme software vyvíjeli čistě jako technický proof of concept. A tos takovým záměrem, že zkrátka umíme pracovat s tiskovými daty a modifikovat je tak, že z nich potom 3D tiskárna vytiskne díl. Ale nenapadlo by nás, že už testovací verze softwaru spolehlivě zrychlí tisk až o 40 % a dá se použít na jakýkoliv díl. To znamená, že díl, který se původně tisknul 9 hodin, se nyní tiskne 5 hodin a 24 minut. Ráno v práci zadáte tisk, a ještě, než odejdete domů, máte výsledek, a to bez zhoršení kvality dílu a bez snížení pevnosti. Ani si kvůli tomu nemusíte kupovat novou tiskárnu, stačí pouze náš software. Na poměry testovacího softwaru dost slušný výsledek. 

Co byste doporučil budoucím startupistům?

Nebojte se investorů. I když s vámi nebudou souhlasit, tak mají vždy v části pravdu. Pokud něco nepochopí, je to váš problém, a je potřeba jen lépe komunikovat. A pokud do vás nechtějí investovat, zkuste se zamyslet nad tím, jestli máte dobrý produkt, s dost dobrými KPI. Pokud ne, nebojte se pivotovat.

Vývoj startupu v čase

2018

První Danielova představa, jak by měla vypadat vlastní budoucí 3D tiskárna Její vývoj v rámci diplomové práce a rozhovory s prvními zákazníky.

2020

Podnikatelský projekt vlastní 3D tiskárny, získání mimořádného stipendia VUT v rámci Ceny podnikavosti studenta.

2021

Daniel se se svým projektem umístil v soutěži Vodafone Nápad roku Top 30, kde proběhla také první větší prezentace před investory.

prosinec 2021

Založení s.r.o. a změna na vývojáře softwaru.

duben 2022

Konec jednoho ze dvou přímých konkurentů SmartSlice vlivem akvizice výrobcem Markforged. Díky tomu si upřesnil definice budoucích softwarových produktů.

červenec - srpen 2022

Získal spoluzakladatele firmy zajišťujících vývoj softwaru. Testování MVP SelfSlice Basic, LOI a příslib distribuce SelfSlice Basic od velkého distributora 3D tiskáren.

Aktuálně - Vývoj placené verze softwaru, která na základě testování MVP dokáže zrychlit 3D tisk o 40 %.

Nevíš, jak postupovat? Náš online MENTOR ti pomůže krok po kroku byznys nastartovat!