Startup
29.6.2022
4 minuty

Startup | Proč nestačí mít dobrý nápad?

Jste stále přesvědčeni, že bez skvělého nápadu startup nezaložíte? A co když vám řekneme, že ne vždy je to pravda. Mnohdy je za úspěšným podnikáním spíše píle, než geniální nápad.  Nevěříte? My vám to dokážeme.

Ani skvělý nápad někdy nestačí

To, že jen o nápadu to není, je fakt ověřený praxí. Čím dříve si to jako začínající podnikatel uvědomíte, tím lépe. Bohužel nemáte vyhráno ani v případě, že máte podle vás i vašich přátel, opravdu dobrý nápad. Bohužel, ani naprosto skvělý nápad mnohdy nestačí. Jak je to možné?

Nejdůležitější je mít nápad, který řeší opravdu závažný problém nebo potřebu firem, či jednotlivců. Čím větší problém, větší skupiny, která zatím nenašla dostatečně dobré řešení, tím lépe. Následně jde zejména o to, zda za řešení daného problému budou ochotni zaplatit, nebo ho používat. To se odvíjí od jeho velikosti a důležitosti.

Nespokojte s tím, že váš nápad řeší problém, který máte vy. Musíte zjistit, zda ho má někdo další a o jak velký trh se jedná. Jak na to? Je potřeba rozhlédnout se kolem sebe. Základní porozumění zákazníkovi přichází primárně přes rozhovory a výzkum. A věřte, že budete překvapeni. Nezaručujeme, že mile, ale jistě získáte důležitá data a insighty.

Nejste si jisti, zda je váš nápad dost dobrý? Nezatracujte ho hned v počátku. Pracujte na něm a snažte se vychytat chyby. Vyjděte mezi lidi a ptejte se. Zaměřte se především na problém. Víme, že někdy jde o vystoupení z komfortní zóny, ale kdy jindy, než teď? Věnujte dostatečné množství pozornosti poznání, pochopení problému a zjištění, jak se k němu lidé staví. Můžete přijít s něčím, co na světě už funguje, ale pokud budete dobře exekuovat, můžete vybudovat velmi úspěšné podnikání. Zamyslete se, neznáte úspěšnou společnost, která má podobný koncept?

Rada na závěr

Patříte mezi šťastlivce s nápadem, který je evidentně probléme dostatečného množství lidí? Gratulujeme, ale vyhráno ještě úplně nemáte. Je to stejné, jako byste předpokládali, že pokud jste sportovně nadaní, budou z vás úspěšní sportovci.

Někdy je ale důležitější píle než talent. A stejně tomu je i při budování vlastního podnikání. Pokud nebudete mít píli, nebude za vámi viditelná práce, nápad vám stačit nebude. To a mnohem více si můžete ověřit u mnoha českých podnikatelů

Pořád si myslíte, že bez geniálního nápadu to nejde?

Nevíš, jak postupovat? Náš online MENTOR ti pomůže krok po kroku byznys nastartovat!